"Tourism, Sport and Health" 2019, no 6


AGNIESZKA BARYLUK


Bodziec pobudzający do skorzystania z usług odnowy biologicznejStreszczenie

Słowa kluczowe:
odnowa biologiczna, regeneracja, usługa, człowiek, organizm

W artykule poruszono problematykę ważności regeneracji organizmu, ponieważ ten aspekt jest ważny w życiu każdego człowieka. We wstępie omówiono tematykę odpoczynku od najdawniejszych lat do dnia dzisiejszego. Zaznaczono jak bardzo ten aspekt ewaluował na przestrzeni czasu. Kolejną częścią artykułu jest część badawcza, w której zostało zadane pytanie, dlaczego ludzie w dzisiejszych czasach decydują się skorzystać z usług odnowy biologicznej? Co jest tym czynnikiem pobudzającym do pierwszej wizyty w gabinecie odnowy biologicznej. Respondenci w ankiecie mogli wskazać główny czynnik, jaki ich skłonił do skorzystania z usług odnowy biologicznej. Na tej podstawie zostały wyciągnięte wnioski, które są opisane w podsumowaniu artykułu.
Wstęp


Odpoczynek towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych lat. Już pierwsi ludzie po całodziennej pracy fizycznej mieli potrzebę odpoczynku. W dawnych latach formą regeneracji organizmu był sen, podczas którego człowiek regenerował swoje siły po ciężkiej pracy fizycznej [1]. Ludzie wtedy skupiali się na tym, żeby zapewnić sobie i swojej rodzinie pożywienie i podstawowe warunki do życia. Dlatego pierwszymi formami regeneracji organizmu był sen i odpoczynek.

Z biegiem lat człowiek zaczął zwracać większą uwagę na regenerację organizmu. Zaczęła stawać się coraz bardziej popularna medycyna naturalna i znaczenie odpoczynku w życiu codziennym człowieka [2]. Świadomość ludzi o dbanie o zdrowie ciągle wzrasta.

W dzisiejszych czasach ludzie zaczynają zwracać uwagę na to co jedzą i na swój stan zdrowia. Co za tym idzie ludzie coraz bardziej dbają o jakość swego życia.


Cel badań


Zważając na coraz bardziej popularną profilaktykę prozdrowotną i stale zwiększające się zainteresowanie usługami odnowy biologicznej warto przeanalizować, w jakim celu ludzie korzystają z usług odnowy biologicznej. Podjęcie badań w celu poznania głównego bodźca, jakim kierują się osoby wybierające zabiegi odnowy biologicznej pozwala zobrazować:

  • świadomość ludzi o profilaktyce prozdrowotnej
  • czy chęć relaksu jest ważniejsza od właściwości regeneracyjnych organizmu?
  • dbałość ludzi o swój organizm i ciało.

Podjęcie badań nad zdiagnozowaniem głównego motywu korzystania z usług odnowy biologicznej wydaje się uzasadnione zważając na stale zwiększające się zainteresowanie usługami odnowy biologicznej, jak również ciągle rozbudowującą się bazę zabiegów odnowy biologicznej na świecie.


Materiały i metody


Badania były przeprowadzone w formie ankiety na osobach korzystających z usług odnowy biologicznej. Do badań przeprowadzono losowy wybór osób. Badaniami zostało objęte 50 osób w tym 41 kobiet i 9 mężczyzn w różnym wieku.


WynikiŹródło: A. Baryluk, Motywy korzystania z usług odnowy biologicznej (praca magisterska, obroniona 28.06.2017 roku, w Politechnice Opolskiej).

Czynników pobudzających do skorzystania z usług odnowy biologicznej jest dużo. Na powyższym wykresie przedstawiono najistotniejsze podczas analizowania przyczyny skorzystania z usług odnowy biologicznej. Największy procent osób, bo aż 68% respondentów zaznaczyło, że głównym czynnikiem pobudzającym ich do skorzystania z zabiegów odnowy biologicznej była chęć relaksu. Ponieważ każdy z nas szuka chwili odpoczynku od spraw i problemów codziennych. Często brakuje nam czasu w życiu codziennym na tak zwaną „chwile dla siebie”. Dlatego wyjście do salonu odnowy biologicznej jest takim czasem, kiedy można skupić się tylko na pięknym otoczeniu w gabinecie, aromatycznym zapachu i oddać się chwili odprężenia podczas zabiegów. Czego wielu osobom w dzisiejszych czasach brakuje, co obrazuje powyższy wykres oraz to jak ważnym czynnikiem dla człowieka XXI wieku jest chwila odpoczynku.

Drugim, ważnym czynnikiem, jaki motywuje badanych do odwiedzenia salonów odnowy biologicznej i gabinetów SPA jest znajomość pozytywnego wpływu zabiegów na organizm człowieka. 14% ankietowanych udzieliło takiej odpowiedzi, co świadczy o wzrastającej świadomości ludzi o profilaktyce zdrowotnej. Ponieważ poprzez odpowiednią regenerację organizmu człowiek ma większą wydajność podczas wykonywania codziennych czynności oraz wysiłku fizycznego.

10% badanych osób odpowiedziało, że zmotywował ich inny czynnik do skorzystania z zabiegów odnowy biologicznej.

Ankietowani odpowiedzieli również, że czynnikiem, jaki ich zmotywował do poznania oferty gabinetów odnowy biologicznej i salonów SPA była ciekawość, jak wygląda dany zabieg i jak wpływa na organizm człowieka. 4 % respondentów udzieliło takiej odpowiedzi. Taki sam procent badanych osób odpowiedziało, że czynnikiem pobudzającym do skorzystania z usług odnowy biologicznej była dobra rekomendacja przez znajomych.


Podsumowanie


Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że człowiek w XXI wieku prowadzi bardzo intensywny tryb życia. Ciągle gdzieś się spieszy, nie ma czasu odpocząć i zastanowić się nad tym, że organizm też potrzebuje się zregenerować. Często u osób prowadzących bardzo intensywny tryb życia jedyną formą regeneracji organizmu jest sen, ponieważ na inne zabiegi regeneracyjne nie ma czasu w życiu codziennym. Dlatego naprzeciw oczekiwaniom klienta wychodzą gabinety odnowy biologicznej i salony SPA proponując różnorodne formy regeneracji organizmu.

Najwięcej osób ankietowanych odpowiedziało, że głównym bodźcem motywującym ich do korzystania z oferty zabiegów odnowy biologicznej jest chęć relaksu. Czyli postawiło na regenerację organizmu poprzez zabiegi odnowy biologicznej, aby organizm wypoczął i się zrelaksował, ponieważ, w życiu codziennym nie znajdują na to czasu, a odpoczynek jest ważnym czynnikiem w życiu codziennym. Bez niego człowiek nie może prawidłowo funkcjonować.

Są różnorodne formy odpoczynku. Z głównym podziałem na wypoczynek czynny i bierny [3]. Każdy dobiera indywidualnie do swoich potrzeb rodzaj regeneracji swojego organizmu. Dla jednych jest to aktywny wypoczynek w formie sportu dla innych to rodzaj bierny np. oglądanie telewizji a dla jeszcze innych to relaks podczas zabiegów odnowy biologicznej. Aspektem łączącym te wszystkie formy wypoczynku jest to, że każda forma jest regeneracją organizmu.

Ankietowani zaznaczyli również, jako ważny bodziec motywujący do korzystania z bazy zabiegów odnowy biologicznej, pozytywny wpływ tych zabiegów na organizm człowieka. Świadomość ludzi o potrzebie regeneracji organizmu stale wzrasta.

Moda na zdrowy i sportowy tryb życia coraz bardziej się rozpowszechnia, dlatego człowiek zastanawia się nad swoim trybem życia, a co za tym idzie nad potrzebą odpowiedniej regeneracji swojego organizmu, jaką w dzisiejszych czasach zapewniają nam salony SPA i gabinety odnowy biologicznej.

Mały procent respondentów zaznaczył, że bodźcem pobudzającym do skorzystania z usług odnowy biologicznej był wpływ pozytywnej opinii o zabiegach, którą usłyszeli od swoich znajomych oraz ciekawość, jak wygląda dany zabieg.

Badani zobrazowali, co ich zachęciło do poznania i skorzystania z bazy zabiegów odnowy biologicznej oraz jakim dużym problem dzisiejszych czasów jest brak czasu na odpoczynek. Dlatego człowiek szuka relaksu w połączeniu z regeneracją organizmu poprzez zabiegi odnowy biologicznej.


Przypisy


[1]Brzozowski K., Praktyczne wykorzystanie biomedycznych środków odnowy biologicznej [w:] Odnowa biologiczna i psychiczna menedżerów sportu, pod red. J. Kwiatkowskiej, Polska Korporacja Menedżerów Sportu, Warszawa 2001.
[2]Dec R., Zmęczenie i wypoczynek [w:] Zmęczenie i regeneracja sił odnowa biologiczna, Wydane pod patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Katowice 2000.
[3]Straburzyńska-Lupa A., Straburzyńska-Migaj E., Straburzyński G., Pojęcie „odnowa biologiczna” [w:] Fizjologiczne podstawy odnowy biologicznej i wellness w życiu codziennym, pracy i sporcie, Wydawnictwo Uczelniane Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Kalisz 2016.
1  [ Powrót ]