[ ] [ ] [ Wersja polska ]
"Tourism, Sport and Health" 2019, no 6


AGNIESZKA BARYLUK


Zwiększenie wydajności organizmu poprzez środki odnowy biologicznejStreszczenie

Słowa kluczowe:
wydajność organizmu, zmęczenie, zabiegi odnowy biologicznej, organizm człowieka

Artykuł zwraca uwagę na ważny aspekt w życiu człowieka, jakim jest regeneracja organizmu w XXI wieku. Zwrócono szczególną uwagę na to czy prawidłowa regeneracja organizmu zwiększa wydajność organizmu. Dzisiejszy człowiek jest często przepracowany i brakuje mu czasu na regenerację organizmu. Dlatego poniższy artkuł porusza ten temat pod różnymi aspektami. We wstępie poruszono szeroko pojęty temat bardzo aktywnego życia w dzisiejszych czasach oraz, że jego następstwem jest brak czasu na regenerację organizmu. Zwrócono uwagę na ważność tego aspektu i jakie niesie za sobą konsekwencje. Następnie przedstawiono cele badań, jakie zostały przeprowadzone. Część badawcza zawiera również przedstawienie wyników badań i ich omówienie. Skupiono się na szeroko pojętej tematyce świadomości respondentów o zwiększeniu wydajności człowieka poprzez środki odnowy biologicznej. W podsumowaniu zostały ujęte wnioski z przeprowadzonych badań i całościowej tematyki artykułu. Zwrócono uwagę na to, że człowiek w dzisiejszych czasach ma szeroki wybór różnorodnych form regeneracji organizmu. Zaznaczono również jak regeneracja wpływa na nasz organizm.
Wstęp


Człowiek XXI wieku jest przepracowany i zmęczony natłokiem spraw życia codziennego. Życie stawia nam tyle zadań, że każdy z nas próbuje im sprostać. Przez to coraz więcej pracujemy, staramy się redukować z grafiku czynności, które pochłaniają nam najwięcej czasu lub wydają się niekonieczne. Często tym czynnikiem, który z pozoru bez konsekwencji można zminimalizować jest sen. Podczas, którego zachodzą podstawowe czynności regeneracyjne organizmu. Dużo ludzi, aby być wbrew pozorom być bardziej wydajnym zmniejsza ilość godzin snu. Wtedy ma więcej czasu na sprawy życia codziennego, ale odbywa się to kosztem narastającego zmęczenia. Żyjąc w ciągłym biegu, nie mając czasu na regenerację organizmu nawet w podstawowym stopniu, każdy człowiek zaczyna odczuwać brak sił. Prowadzi to do przewlekłego zmęczenia organizmu, co powoduje wiele negatywnych skutków. Osłabienie, brak koncentracji, nadwrażliwość to tylko kilka z nich. Człowiek zapomina o tym, że aby efektywnie pracować organizm musi być wypoczęty i zregenerowany. W tej kwestii warto poruszyć temat regeneracji organizmu przez zabiegi odnowy biologicznej, które w dzisiejszych czasach proponują nam gabinety odnowy biologicznej i salony SPA.Cel badań


Biorąc pod uwagę tryb życia przeciętnego człowieka, można zauważyć, że ludzie są przepracowani i szukają sposobu, aby efektywniej pracować. Tu warto poruszyć temat jak duży wpływ na jakość i efektywność pracy ma wypoczynek i odpowiednia odnowa biologiczna organizmu. Warto zagłębić ten temat pod wpływem świadomości człowieka, jaką posiada na temat wpływu wypoczynku na wydajność pracy człowieka. Dlatego podjęto badania, aby zidentyfikować czy człowiek ma świadomość, że wypoczynek i odnowa biologiczna mają wpływ na jakość i efektywność pracy?

Badania miały na celu zobrazowanie świadomości przeciętnego człowieka na temat wpływu odpowiedniej regeneracji organizmu na efektywność pracy. Przeprowadzenie badań z tego zakresu jest uzasadnione biorąc pod uwagę, że ludzie w dzisiejszych czasach chcą pracować jak najefektywniej. Ciężka praca i natłok spraw w życiu codziennym potęguje zmęczenie, dlatego warto zgłębić powyższe aspekty.Materiały i metody


Ankieta została przeprowadzona na 50 osobach. Uczestniczyło w niej 41 kobiet i 9 mężczyzn. Osoby badane korzystają z bazy zabiegów odnowy biologicznej. Ankieta została przeprowadzona anonimowo a dobór osób był losowy.WynikiWykres. 1. Wpływ odnowy biologicznej na jakość i efektywność pracy jako czynnik motywujący. | Źródło: A. Baryluk, Motywy korzystania z usług odnowy biologicznej (praca magisterska, obroniona 28.06.2017 roku, w Politechnice Opolskiej).).


Na wykresie przedstawiono zestawienie procentowe odpowiedzi ankietowanych na temat wpływu wypoczynku i odnowy biologicznej, na jakość i efektywność pracy w życiu człowieka. Biorąc pod uwagę odpowiedzi respondentów można stwierdzić, że większość odpowiedziała potwierdzając, że ma to wielki wpływ na funkcjonowanie organizmu i jest czynnikiem motywującym do korzystania z usług odnowy biologicznej. Ponieważ, aż 90% tak się wypowiedziało można wnioskować, że świadomość ludzi o konieczności regeneracji wzrasta. Ludzie XXI wieku zgłębiają temat odpoczynku poprzez regenerację organizmu w różnorodny sposób. Jedni stawiają na podstawowe formy odpoczynku związane z biernym odpoczynkiem inni wolą różnorodny czynny odpoczynek. Wszystko zależy od upodobań i tego, jaką kto wykonuje pracę. Ponieważ, osoba pracująca biurowo może również regenerować swoje siły podczas wypoczynku czynnego np. grając w piłkę nożną po pracy. A biorąc pod uwagę kogoś, kto na co dzień pracuje fizycznie, może chętnie regenerować swoje siły podczas biernego wypoczynku np. oglądając telewizję lub korzystając z zabiegów odnowy biologicznej. Niezależnie od tego, jaką kto preferuje formę odpoczynku należy zwrócić uwagę, że organizm ludzki musi się regenerować, aby dobrze funkcjonować. Nie da się żyć bez odpoczynku. Dzisiejszy świat pokazuje postawy, zdające się świadczyć, że człowiek jest „maszyną”, która ma wiele do zrobienia i ciągle może pracować na pełnych obrotach. Niestety tak nie jest. Każdy z nas potrzebuje wypoczynku i regeneracji organizmu. Dlatego tak ważnym aspektem jest odpowiednio zregenerować swój organizm, aby być bardziej wydajnym.

Tak jak ankietowani odpowiedzieli, że motywuje ich ten czynnik do dalszego korzystania z usług odnowy biologicznej. Warto zwrócić uwagę, że regularne korzystanie z usług odnowy biologicznej jest ważne w odpowiedniej regeneracji organizmu, ponieważ zabiegi przyspieszają procesy regeneracyjne.

Mały procent stanowiły osoby ankietowane, które odpowiedziały, że nie wiedzą czy jest to dla nich czynnikiem motywującym do dalszego korzystania z usług odnowy biologicznej. Ponieważ było to 8% osób, to należy stwierdzić, że jest to stosunkowo niewielka grupa. Świadczy to o stale zwiększającej się świadomości ludzi o odnowie biologicznej, o tym, jaki ma wpływ na organizm człowieka.

Zaledwie 2% osób ankietowanych odpowiedziało, że wypoczynek i odnowa biologiczna nie mają wpływu na jakość i efektywność pracy człowieka i nie jest motywatorem do dalszego korzystania z usług odnowy biologicznej.Podsumowanie


Analizując powyższe zagadnienia oraz badania można stwierdzić, że ludzie XXI wieku dążą do zwiększenia efektywności pracy. Większość z nich stara się to robić świadomie zwracając uwagę na potrzeby organizmu. Świadczy o tym wysoki procent respondentów, którzy tak odpowiedzieli w kwestionariuszu.

Dzisiejsze czasy dają człowiekowi dużo możliwości wyboru odpowiedniego środka odnowy biologicznej, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zważając na stale rozwijającą się bazą gabinetów odnowy biologicznej i salonów SPA należy zauważyć, że jest w czym wybierać. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W zależności od dostępnych środków pieniężnych po indywidualne preferencje klienta.

Powyższa świadomość wzrasta wraz z biegiem czasu, ponieważ ludzie chcą pracować wydajniej. Dlatego media oraz społeczeństwo coraz bardziej zgłębia tematykę zdrowia, a co za tym idzie regeneracji organizmu. Ponieważ zdrowie jest skutkiem odpowiednio zregenerowanego organizmu. Ma to również duży wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Jeżeli jesteśmy niewyspani, niewypoczęci, przepracowani to nasze samopoczucie jest złe. Aby organizm dobrze pracował człowiekowi jest potrzebny odpoczynek, podczas którego organizm może się regenerować. Dlatego ludzie korzystają z zabiegów odnowy biologicznej, aby zregenerować siły i swój organizm.

Baza odnowy biologicznej w dzisiejszych czasach daje dużo możliwości w tym temacie. Dlatego można skorzystać z profesjonalnych zabiegów regenerujących organizm. Zapewni nam to profesjonalną odnowę biologiczną organizmu. Ale aby o to zadbać jest potrzebny jeden podstawowy czynnik, jakim jest świadomość o danej potrzebie.

1
April 2021

MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930


"Tourism, Sport and Health" 2019, no 6
Actual Issue
- articles (2)
"Tourism, Sport and Health" 2014, no 5
Actual Issue
- articles (4)
- literary work (2)
"Tourism, Sport and Health" 2013, no 4
Economy and management in tourism
- articles (6)
"Tourism, Sport and Health" 2013, no 3
- articles (11)
- literary work (3)
"Tourism, Sport and Health" 2012, no 2
- articles (10)
- literary work (3)
"Tourism, Sport and Health" 2011, no 1
- articles (11)
- overviews, reviews (1)


The Scientific Journal
"Tourism, Sport and Health"
..is a multimedia annual periodical publication designed to be presented on the Internet. It provides a broad forum for scientific views exchange based on conducted research and discussions about theoretical, methodological and factual issues and possibility of practical application of research. The magazine editors accept for publishing papers concerning tourism – its history, contemporary (political, economic, social) determinants of development and the impact on human health, environment and economy of various regions and countries.Politechnika Opolska

Wydział Wych. Fizycznego i Fizjoterapii

"Turystyka, Sport i Zdrowie"

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Nauka Polska


  [ Back ]